Min beställning har inte kommit än. Vad ska jag göra?

1. Kontrollera om du har fått en bekräftelse via mejl på att ditt paket har skickats från vårt lager. Kom ihåg att kontrollera skräpposten i din mejl, ibland hamnar bekräftelsen där...

2. Spåra paketet
När paketet har skickats från vårt lager kommer du att få ett mejl från oss med en spårningslänk till kurirpartnern som levererar ditt paket. Här kan du se en uppdaterad status på din leverans samt förväntat leveransdatum. OBS! Det kan ta upp till 48 timmar från det att du får din spårningslänk till att du kan spåra ditt paket.

3. Kontakta oss
Om du inte har mottagit din beställning inom den förväntade leveranstiden som angavs vid beställning, får du gärna skicka ett meddelande till oss via vårt kontaktformulär på hemsidan. En av våra medarbetare kommer hjälpa dig att hitta en lösning så fort som möjligt.

Var denna artikel till hjälp?
0 av 2 tyckte detta var till hjälp