Hur returnerar jag varor jag köpt online?

Du har alltid 30 dagars öppet köp på hela ditt köp när du handlar på Twilift by CHANGE Lingerie.

Som VIP kund i Club CHANGE, har du 60 dagars öppet köp.*

Om du handlar online på change.com kan du returnera eller byta din varor i våra butiker eller skicka tillbaka till vårt lager helt kostnadsfritt.

Originalkvittot måste alltid visas upp vid returer. Vår butikspersonal har rätt att neka din retur om produkterna skicks inte möter våra krav för öppet köp eller retur.

1) Byte och retur i butik
Besök din lokala CHANGE-butik och ta med dig varan du vill byta eller returnera samt kvittot för ditt köp. Våra Personal Shoppers hjälper dig gärna att lämna tillbaka din vara så att du får tillbaka dina pengar direkt. De kan självklart också hjälpa dig att hitta en annan storlek eller modell.

Om du har handlat med Klarna kommer en eventuell återbetalning vid retur eller byte att hanteras via ditt Klarna-konto. Det kan ta upp till 7 arbetsdagar innan din faktura korrigeras eller pengarna kommer in på ditt konto.

2) Retur genom att skicka tillbaka paketet
Det är gratis att returnera ditt paket när du använder den medföljande returetiketten, men observera att det kan gå upp till 14 dagar från att vi mottar din retur tills pengarna är återbetalda till ditt konto. Vänligen notera att vi upplever att det kan ta upp till 7 vardagar (måndag-fredag) från att du lämnar in paketet till ett GLS postombud tills att vi mottar paketet på vårt lager. Du kan därför istället besöka en av våra butiker där våra medarbetare kan hjälpa dig direkt med byte eller återbetalning. Kom ihåg att fylla i det medföljande returformuläret och spara kvittot från postombudet som bevis på att du har lämnat in paketet.

Varorna måste lämnas tillbaka i originalskick och prislapparna ska fortfarande sitta kvar.

Du kan inte lämna tillbaka varor som är skadade, använda eller av andra anledningar inte kan ses som nya. Detta betyder även att du inte kan lämna tillbaka trosor där förpackningen har öppnats. Om du försöker att lämna tillbaka varor vars skick inte kan anses som originalskick skickas varorna tillbaka till och du får själv betala för frakten.

Var denna artikel till hjälp?
9 av 14 tyckte detta var till hjälp